Rekuperácia má z fyzikálneho hľadiska viacero významov, v rámci technológií používaných v stavebníctve a vetraní však hovoríme o procese zhromažďovania energie, ktorú dokážeme vrátiť do obehu a opätovne ju využiť.
Pri centrálnom riadenom vetraní s rekuperáciou tepla tak vlastne teplom, ktoré má interiérový vzduch ohrievame vzduch, ktorý do objektu prichádza. Tento proces prebieha aj naopak - kedy chladnejší interiérový vzduch odovzdáva energiu teplejšiemu, ktorý prichádza z exteriéru do vnútra vetraného objektu. Aby tento proces prebiehal maximálne efektívne a zachoval čo najviac energie z interiérového vzduchu bez negatívneho vplyvu na zdravie je najdôležitejším komponentom overená, kvalitná, dokonale skonštruovaná vetracia centrála - rekuperačná jednotka s výmenníkom tepla.
Existujú viaceré varianty vetracích centrál, fungujúce na viacerých princípoch (ktoré vysvetľujeme tu). Vetracie centrály v našom portfóliu vždy pozostávajú z výmenníka, v ktorom súčasne prúdi vzduch prúdiaci z interiéru von, ktorý energiu odovzdáva výmenníku a vzduch prúdiaci z exteriéru dnu, ktorý sa následne chladí (v lete), alebo ohrieva (v zime). Celý tento proces prebieha samozrejme bez toho, aby sa vzduch zmiešal. Jedným z najdôležitejších faktov je aj skutočnosť, že práve pri prechode výmenníkom sa vzduch privádzaný do objektu zároveň filtruje, do obytných priestorov tak vstupuje iba vzduch optimálnej teploty a zbavený pomernej časti peľov, prachu, či ďalších mikročastíc.
Vo všeobecnosti rekuperácia dokáže ušetriť až 90% energie, ktorú by sme stratili bežným vetraním. Tento fakt je jedným z najvýraznejších argumentov, ktorý odporúča riadené vetranie s rekuperáciou pre všetky stavebné koncepty s dôrazom na energetickú úspornosť.